Skip to content
Teacher Thrive

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

5.0 (23 reviews)

Comparing fractions using models is a must for students!Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a tru

$8.99
Buy on TpT
Subject
Math
Pages
71
Answer key
Included
Teaching duration
1 Month
Digital download
PDF

Description

Comparing fractions using models is a must for students!

Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a true understanding of fractions. Students must place 10 number tiles (0-9) on the Time to Tile cards in order to correctly solve three greater than, less than, and equal problems.

This resource is now provided in printable and digital formats (Google Slides).

This resource includes:

  • 30 different Time to Tile PRINTABLE cards
  • An “Answer Recording Sheet,” where students can record their answers so they can be corrected later. This allows the resource to be used as a perfect independent or center activity.
  • Answer keys
  • Management and organization tips for successfully implementing Time to Tile in your classroom.

✏️For more math tile activities, click here.

Get all the latest Teacher Thrive news!

➜SIGN UP for my newsletter!

➜FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

➜FOLLOW me on TeacherThrive.com!

➜FOLLOW me on Facebook!

➜FOLLOW me on Pinterest!

➜FOLLOW me on Instagram!

Please read: This is a nonrefundable digital download. Please read the description carefully and examine the preview file before purchasing.

© Copyright 2018 M. Tallman. All rights reserved. Permission is granted to copy pages specifically designed for student or teacher use by the original purchaser or licensee. This is intended to be used by one teacher unless additional licenses have been purchased. The reproduction of any other part of this product is strictly prohibited. Copying any part of this product and placing it on the Internet in any form (even a personal/classroom website) is strictly forbidden. Doing so makes it possible for an Internet search to make the document available on the Internet, free of charge, and is a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Reviews

4.9
83,180 reviews

Showing 21–25 of 27 reviews

3rd Grade Daily GRAMMAR Language Spiral Review Morning Work [Editable] Test Prep
Joanne M.

I wish I could get my money back. It repeats itself over and over. So many language concepts are left out. I wouldn't have purchased it if I knew that ahead of time.

Teacher Thrive

We are sorry to hear this, Joanne. We do provide two weeks of material in the preview file so that teachers can assess if this resource will be a good fit. The repetition is part of the spiral review format, which helps students retain the concepts.

Analogies Grade 6
Donna M.

This does not connect with google slides or my classroom.

4th Grade Language Interactive Notebook Grammar Interactive Notebook
Callie S.

Upon opening this resource, I noticed that the resource itself varied from the preview that was presented. the topics are highly specific, and the pages require intricate cutting and gluing. However, instructions on how to do so to pass our to students or even for myself are not provided. Instead, there is a one sentence summary and small photo of what the completed page should look like. I am extremely unhappy with this purchase, and I wish I could return it. The amount of time needed to decipher, sort, and create instructions for each page makes this more trouble than if I had not bought it in the first place.

Greek and Latin Roots Morphology [Book 1] [DIGITAL]
LeAnne Cheatham

This resource is definitely not worth the cost. The pages are simply scanned in with a Google form as an add-on. The Google Form is not student-friendly. I wasted $20 and still have to create my own resources for students. I have never in all my years of purchasing from TpT been so disappointed in a product.

Questions & Answers (1)

Have a question about this resource? Log in to ask a question.

TAMARA S.

I was wanting to purchase 6 of your math tilings that are 8.99 each. I was wondering if I could get a "bundled" price?

Teacher Thrive

Thanks for reaching out.

I don't create custom bundles because tracking the files to ensure every customer has the latest version of each resource becomes very difficult.

However, I do have a Build-Your-Own- Bundle on my site. You can get the details here: https://teacherthrive.com/byob/

Product preview

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Open PDFDownload preview

If the preview does not display in your browser, choose Open PDF.

preloader