Skip to content
Teacher Thrive

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

5.0 (23 reviews)

Comparing fractions using models is a must for students!Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a tru

$8.99
Buy on TpT
Subject
Math
Pages
71
Answer key
Included
Teaching duration
1 Month
Digital download
PDF

Description

Comparing fractions using models is a must for students!

Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a true understanding of fractions. Students must place 10 number tiles (0-9) on the Time to Tile cards in order to correctly solve three greater than, less than, and equal problems.

This resource is now provided in printable and digital formats (Google Slides).

This resource includes:

  • 30 different Time to Tile PRINTABLE cards
  • An “Answer Recording Sheet,” where students can record their answers so they can be corrected later. This allows the resource to be used as a perfect independent or center activity.
  • Answer keys
  • Management and organization tips for successfully implementing Time to Tile in your classroom.

✏️For more math tile activities, click here.

Get all the latest Teacher Thrive news!

➜SIGN UP for my newsletter!

➜FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

➜FOLLOW me on TeacherThrive.com!

➜FOLLOW me on Facebook!

➜FOLLOW me on Pinterest!

➜FOLLOW me on Instagram!

Please read: This is a nonrefundable digital download. Please read the description carefully and examine the preview file before purchasing.

© Copyright 2018 M. Tallman. All rights reserved. Permission is granted to copy pages specifically designed for student or teacher use by the original purchaser or licensee. This is intended to be used by one teacher unless additional licenses have been purchased. The reproduction of any other part of this product is strictly prohibited. Copying any part of this product and placing it on the Internet in any form (even a personal/classroom website) is strictly forbidden. Doing so makes it possible for an Internet search to make the document available on the Internet, free of charge, and is a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Reviews

4.9
83,151 reviews

Showing 26–30 of 46 reviews

5th Grade Grammar Unit: Interjections
Lori R.

Loved the resource but please change the answer for C and D around for the practice assessment number 4. Ick is the answer but that is letter D and my students picked up on the bad word it made.

Analogies Grade 7
Lynn Ash

Several Errors

I haven't used this product in a long time and as I was going through it, I found several errors. There are 2 choices or wrong choices in quite a few. I would suggest that you go through all of them to see if there are 2 options that are both correct and a few of them have the answers in the wrong order.

5th Grade Daily GRAMMAR Language Spiral Review Morning Work [Editable] Test Prep
Alyssa C.

I was looking forward to using this resource. I was disappointed to find that although it claims to be for a full week, it is actually only 4 pages per week. If I want to use the 5th day resource, it requires purchasing yet another product by the creator. That should be stated up front. I am now forced to decide to either waste my money and not use the product at all, or spend even more money for the day 5 activities.

5th Grade Grammar Unit: Prepositions
danita

I didn't find this resource made for distance teaching. It's more like the other products made for in-person teaching. I was not really happy with the purchase, because I thought that with the title it was more complete in the PowerPoint when it was not.

Questions & Answers (1)

Have a question about this resource? Log in to ask a question.

TAMARA S.

I was wanting to purchase 6 of your math tilings that are 8.99 each. I was wondering if I could get a "bundled" price?

Teacher Thrive

Thanks for reaching out.

I don't create custom bundles because tracking the files to ensure every customer has the latest version of each resource becomes very difficult.

However, I do have a Build-Your-Own- Bundle on my site. You can get the details here: https://teacherthrive.com/byob/

Product preview

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Open PDFDownload preview

If the preview does not display in your browser, choose Open PDF.

preloader