Skip to content
Teacher Thrive

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

5.0 (23 reviews)

Comparing fractions using models is a must for students!Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a tru

$8.99
Buy on TpT
Subject
Math
Pages
71
Answer key
Included
Teaching duration
1 Month
Digital download
PDF

Description

Comparing fractions using models is a must for students!

Time to Tile: Comparing Fractions math center is a hands-on activity that takes students’ thinking beyond procedures and rote memorization. This engaging resource activates critical thinking and problem-solving skills, all while building a true understanding of fractions. Students must place 10 number tiles (0-9) on the Time to Tile cards in order to correctly solve three greater than, less than, and equal problems.

This resource is now provided in printable and digital formats (Google Slides).

This resource includes:

  • 30 different Time to Tile PRINTABLE cards
  • An “Answer Recording Sheet,” where students can record their answers so they can be corrected later. This allows the resource to be used as a perfect independent or center activity.
  • Answer keys
  • Management and organization tips for successfully implementing Time to Tile in your classroom.

✏️For more math tile activities, click here.

Get all the latest Teacher Thrive news!

➜SIGN UP for my newsletter!

➜FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

➜FOLLOW me on TeacherThrive.com!

➜FOLLOW me on Facebook!

➜FOLLOW me on Pinterest!

➜FOLLOW me on Instagram!

Please read: This is a nonrefundable digital download. Please read the description carefully and examine the preview file before purchasing.

© Copyright 2018 M. Tallman. All rights reserved. Permission is granted to copy pages specifically designed for student or teacher use by the original purchaser or licensee. This is intended to be used by one teacher unless additional licenses have been purchased. The reproduction of any other part of this product is strictly prohibited. Copying any part of this product and placing it on the Internet in any form (even a personal/classroom website) is strictly forbidden. Doing so makes it possible for an Internet search to make the document available on the Internet, free of charge, and is a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Reviews

4.9
83,151 reviews

Showing 6–10 of 27 reviews

3rd Grade Grammar Bundle | Grammar Worksheets, Units, Practice & Assessments
Angie D.

I was disappointed with this resource as it did not meet my expectations. For instance, it lacked coverage of collective nouns, which I was hoping to find. The content felt repetitive, with the same assessment structure (identify the parts of speech in 10 short sentences) that left the children bored and disengaged. Additionally, it was lacking in explicit instructions. Overall, the material was incomplete and did not justify the cost, especially considering the unfavourable exchange rate with the Australian dollar. Unfortunately, I cannot recommend this bundle given its high price and limited value.

Teacher Thrive

<p>Hello, Angie. Thank you for taking the time to share your feedback. You are correct; this resource does not cover collective nouns as this is not a third-grade standard in the US. I make every effort to communicate exactly what topics are included (which are listed in the description). I have also included detailed thumbnails and preview files for each unit in this bundle to help teachers determine if this resource will be a good fit for them. </p>

Fourth Grade Bundle: Language, Grammar, Math, and Reading
Rosa G.

I was unable to use this product. First, I wasn’t able to print it because it wasn’t made to fit the whole page. The bundle was all the same unavailable to print. Please send me another copy or refund my money. Thank you

Questions & Answers (1)

Have a question about this resource? Log in to ask a question.

TAMARA S.

I was wanting to purchase 6 of your math tilings that are 8.99 each. I was wondering if I could get a "bundled" price?

Teacher Thrive

Thanks for reaching out.

I don't create custom bundles because tracking the files to ensure every customer has the latest version of each resource becomes very difficult.

However, I do have a Build-Your-Own- Bundle on my site. You can get the details here: https://teacherthrive.com/byob/

Product preview

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Comparing Fractions Math Center Math Tiles

Open PDFDownload preview

If the preview does not display in your browser, choose Open PDF.

preloader